Grupy taneczne

Na terenie Gminy Ożarowice funkcjonują 4 grupy taneczne:

Grupa taneczna Dance
DANCE – to nazwa zespołu tanecznego, który tworzą Ania, Julka, Sonia, siostry bliźniaczki Kasia i Ola (które tak naprawdę wcale nie są podobne).
Istniejemy od 14.02.2008r. Bierzemy udział w uroczystościach gminnych i powiatowych. Po raz pierwszy wystąpiłyśmy na Gali Tanecznej w Tąpkowicach, a później na V Festiwalu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tańca Nowoczesnego "Arabeska".
Panią, która układa nam choreografię jest pani Ania Górecka. Ma ona mnóstwo różnych pomysłów i niejednokrotnie nam powtarza "muszę Was trochę rozruszać". Naszą pasją jest nie tylko taniec. Interesujemy się również sportem i muzyką.
W 2008 r. na V Festiwalu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tańca Nowoczesnego "Arabeska" w Radzionkowie zespół otrzymał wyróżnienie III stopnia.

Grupa taneczna Diamenty
Grupa taneczna DIAMENTY działa od lutego 2008 roku. Liczy 18 osób w wieku od 4 do 8 lat. Swój pierwszy publiczny występ miała na IV Gali Tanecznej w Tąpkowicach.

Grupa taneczna La Passione
La Passione na scenie jest od 14.02.2008r. Występujemy na wielu uroczystościach gminnych i powiatowych. Taniec jest nasza pasją. Jednak to nie wystarczy, aby występy były efektowne. Do tego potrzebne są pot, nierzadko łzy i przyjaźń. To wszystko sprawia, że z niecierpliwością czekamy na każdą następną próbę, a występy dostarczają nam dreszczyku emocji i są przyjemnym udekorowaniem naszej pracy.

Grupa taneczna TWIST
Grupa taneczna TWIST działa od lutego 2008 roku. Liczy 9 osób w wieku od 8 do 12 lat. Swój pierwszy publiczny występ miała na IV Gali Tanecznej w Tąpkowicach.

Orkiestry dęte

Na terenie Gminy Ożarowice mają siedzibę 2 orkiestry dęte:

Orkiestra dęta Ożarowice
Orkiestra Dęta OSP w Ożarowicach powołana została formalnie 26 stycznia 1936 roku, lecz pierwszy nabór i szkolenie kandydatów do orkiestry rozpoczęły się już w 1932 roku – tak wynika z „Kroniki Straży Pożarnej w Ożarowicach”. Pierwszym kapelmistrzem został Józef Duda. W 1938 roku orkiestra brała udział w pielgrzymce parafii Sączów do Częstochowy. Kres jej rozwojowi położył wybuch II wojny światowej. Jednak już niedługo po zakończeniu działań wojennych chciano ją reaktywować. Niestety, bez powodzenia. Dopiero w 1955 roku dzięki staraniom ówczesnego komendanta straży Stanisława Kocota nastąpił skuteczny nabór kandydatów do orkiestry. Kapelmistrzem 17 osobowej orkiestry ponownie został Józef Duda. W 1960 roku kapelmistrzem został Stanisław Dyszy, a instruktorem Piotr Nowak z Siemoni, który w dwóch naborach wyszkolił wielu nowych muzyków. Jesienią 1977 roku na wspólnym zebraniu zarządu OSP i członków orkiestry kapelmistrzem został wybrany Zdzisław Czapla, który został także instruktorem i wyszkolił wielu nowych orkiestrantów w naborach w roku 1988 i w roku 2003.
Obecnie Orkiestra Dęta Ożarowice liczy 25 członków, a Zdzisław Czapla funkcję kapelmistrza i instruktora pełni do chwili obecnej. W latach 1981 -1995 orkiestra brała udział w Wojewódzkich Przeglądach Strażackich Orkiestr Dętych . W roku 2000 oraz w latach 2002 – 2004 uczestniczyła w obchodach tradycyjnych Gwarków w Tarnowskich Górach, a 6 marca 2004 roku wystąpiła na II Śląskim Sejmiku Kobiecych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Tarnowskich Górach. Ponadto orkiestra bierze udział w uroczystościach strażackich, gminnych, kościelnych i innych na terenie naszej gminy, jak również poza jej granicami.

Orkiestra dęta Tąpkowice
Orkiestra Dęta OSP Tąpkowice powstała w czerwcu 1978 roku z inicjatywy dwóch mieszkańców Tąpkowic. Wsparcia finansowego udzielił Ignacy Widera, a kapelmistrzem został Piotr Nowak. Wstąpiło do niej trzydziestu młodych strażaków. W 1981 roku zdobyła wyróżnienie na przeglądzie Strażackich Orkiestr Dętych w Mysłowicach i wystąpiła w III programie Polskiego Radia. W 1987 roku kapelmistrzem został Zygmunt Zawodniak, a po jego śmierci, 2 lutego 1997 roku, na jego miejsce wybrano Janusza Siwca. Od stycznia 2006 roku funkcję kapelmistrza orkiestry tąpkowickiej przyjął Grzegorz Zawodniak. Orkiestra liczy obecnie 21 członków. Na uwagę zasługuje fakt, że w orkiestrze grają również dwie dziewczyny. Orkiestra aktywnie uczestniczy w życiu gminy i powiatu. Bierze udział w obchodach świąt państwowych, gminnych, strażackich i kościelnych.
22 sierpnia 2009 r. obchodziła jubileusz 30-lecia swej nieprzerwanej działalności.
W dniu 28 maja 2011 roku Orkiestra uczestniczyła w IV Ogólnopolskim Zlocie Chórów i Orkiestr "Błogosławionemu Janowi Pawłowi II w Hołdzie" w Sanktuarium Matki Boskiej Licheńskiej.

Zespoły śpiewacze

Na terenie Gminy Ożarowice mają siedzibę 4 Zespoły Śpiewacze:

Ludowy Zespół Śpiewaczy "Ożarowianki"
Ludowy Zespół Śpiewaczy „Ożarowianki” założony został w sierpniu 1979 roku. Ziściło się wówczas marzenie ożarowickich gospodyń, a zwłaszcza ówczesnej przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Ożarowicach Stanisławy Janota i Henryki Urbańczyk, aby wzorem innych wsi w Ożarowicach działał śpiewający zespół. W sierpniu ówczesna dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Tąpkowicach pani Irena Róg zwołała na spotkanie przedstawicielki Kół Gospodyń z całej Gminy. Pani Róg wyraziła wówczas chęć prowadzenia chóru, który zorganizowany został przy KGW w Ożarowicach. Oprócz Ożarowianek do chóru zapisały się także panie z Celin i Zendka, razem śpiewało 39 pań. Chór po raz pierwszy wystąpił 12 grudnia 1979 roku na Dniu Seniora w Urzędzie Gminy. Od tego czasu zespół występował na wszystkich uroczystościach gminnych i niektórych powiatowych. Najczęściej były to uroczystości 1 – majowe, dożynki, obchody różnych świąt. Brał także udział w Przeglądach Zespołów Folklorystycznych w Siewierzu i Pszczynie oraz w Międzywojewódzkim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Szczyrku otrzymując nagrodę pieniężną.
W latach 1981 – 1984 zespół występował na przeglądach wspólnie z orkiestrą dętą pod przewodnictwem pana Mariana Klimczyka. W 1983 chór przekształcił się w zespół folklorystyczny i przyjął nazwę Ludowy Zespół Śpiewaczy „Ożarowianki”. Zespół w swoim repertuarze oprócz piosenek miał również zwyczaje i obrzędy m.in. „Skubanie pierza”. Corocznie brał udział w Międzywojewódzkich Przeglądach Zespołów Folklorystycznych w Żywcu.
Lata 1985 – 1987 to lata, w których zespół nie tylko śpiewał, ale i tańczył. Instruktorem zespołu wówczas był pan Wacław Wolny, a choreografem pani Anna Szymańska. Był to okres wielu osiągnięć i nagród. Zespół występował nie tylko na Przeglądach Folklorystycznych, ale również na Śląskich Dniach Kultury w „Zielonym Oczku” w Katowicach, na Dniach Prasy w Chorzowie. Wielkim wydarzeniem było nagranie audycji z zespołem dla Polskiego Radia.
Następnym instruktorem zespołu w latach 1987 – 1991 była pani Henryka Hyla. W tym okresie tradycyjnie już zespół brał udział w Przeglądach Folklorystycznych w Siewierzu, Pszczynie, Olkuszu i Chorzowie. We wrześniu 1990 roku po raz drugi została nagrana audycja dla Polskiego Radia.
W latach 1992 – 1993 instruktorem zespołu była pani Anna Nabrdalik. Jak corocznie zespół brał udział w Przeglądach Folklorystycznych. Najważniejszym jednak wydarzeniem tego okresu był udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej „Babie Lato” w Bydgoszczy. Lata 1993 – 1995, to okres krótkiej przerwy w działalności zespołu spowodowany brakiem instruktora. Od roku 1996 zespół wznowił działalność, a instruktorem został pan Marian Block. W tym okresie współpracę z zespołem podjęła kapela prowadzona również przez pana Blocka. Za namową instruktora zespół wstąpił do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddziału Śląskiego. Brał także udział w Przeglądach Folklorystycznych, koncertował na dożynkach miejskich w Bobrownikach i Reptach Śląskich, na jubileuszu 25- lecia Gminy Psary, oraz dla kuracjuszy Górnośląskiego Centrum Rehabilitacyjnego w Reptach Śląskich.
Od września 2000 roku do czerwca 2002 roku instruktorami zespołu byli jeszcze pan Józef Frączek, pan Marcin Chudy, pani Jolanta Dąbrowska. Zespół w tym okresie brał udział w Rejonowym Przeglądzie Amatorskich Zespołów Folklorystycznych w Bobrownikach, występował na Festiwalu Seniorów „Kasztan” w Tarnowskich Górach, na Dniach Seniora w Świerklańcu, na Międzynarodowym Przeglądzie Folklorystycznym „Złoty Kłos” w Zebrzydowicach, na festynie z okazji 10 – lecia Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego na lotnisku w Pyrzowicach, na Festynie Letnim w Tarnowskich Górach oraz brał udział w Dniach Otwartych Drzwi Rolnictwa w Mikołowie.
W październiku 2002 roku instruktorem zespołu został pan Klaudiusz Sokołowski, który do repertuaru zespołu wprowadził kolędy i pastorałki, dzięki czemu zespół corocznie bierze udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie oraz Kolędowym wieczorze przy świecach organizowanym przez BiOK w Tąpkowicach. Oprócz tego zespół wystąpił w I Koziegłowskich Spotkaniach Folklorystycznych, Dniach Otwartych Drzwi Rolnictwa w Mikołowie, w Rejonowym Przeglądzie Amatorskich Zespołów Folklorystycznych w Bobrownikach.
Od 2004 roku do chwili obecnej zespół pracuje pod kierunkiem pana Dariusza Malickiego.    
23 października 2004 roku zespół uroczyście obchodził 25- lecie swej działalności. Na uroczystość jubileuszową zostali zaproszeni wszyscy instruktorzy, którzy kiedyś współpracowali z zespołem, delegacje Kół Gospodyń Wiejskich z naszej gminy oraz gmin sąsiednich, delegacje OSP, delegacja Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych z Tąpkowic, dyrektor BiOK i władze gminy. W ciągu 25 letniej działalności zespół otrzymał wiele nagród i wyróżnień, stanowiących formę gratyfikacji za zaangażowanie w działalność śpiewaczą. Obecnie w skład zespołu wchodzi 26 pań i 2 dziewczyny w wieku 10 i 14 lat. Członkinie zespołu spotykają się regularnie co środę na dwugodzinnych próbach. Ich wysiłki są doceniane. W 2006 r. zajęły I miejsce w VI Rejonowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Bobrownikach oraz wyróżnienie na VII Festiwalu Piosenki Seniorów w Tarnowskich Górach „Jesień zaczyna się mimozami”. W 2007 r. – wyróżnienie na XIV Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych „Złoty Kłos” oraz III miejsce na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Rok 2008 był także łaskawy dla zespołu, który na V Festiwalu Pieśni Zalotnych i Miłosnych w Preczowie przyniósł zespołowi II miejsce.
8 sierpnia 2009r. Ludowy Zespół Śpiewaczy "Ożarowianki" zdobył III miejsce na Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Żarkach.

Ludowy Zespół Śpiewaczy "Pyrzowianki"
Zespołem, działającym od 1 marca 2000 roku jest Ludowy Zespół Śpiewaczy "Pyrzowianki", który powstał na bazie członkiń Koła Gospodyń Wiejskich. Pierwszym instruktorem zespołu była pani Lidia Wesołek, ale tylko przez dwa miesiące. W maju zastąpił ją pan Wacław Wolny. Po nim nastał pan Leonard Kamiński, którego wkrótce zmienił pan Janusz Muchowski. Mimo, że zespół nie miał szczęścia do instruktorów, to jednak wytrwale ćwiczył. Pierwszym publicznym występem był udział zespołu w Przeglądzie Piosenki Świętojańskiej w Boguchwałowicach. W grudniu tego samego roku śpiewał na VII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Od tego momentu zespół corocznie bierze udział we wspomnianym festiwalu. Od 2001 roku "Pyrzowianki" stale występują na Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych "Złoty Kłos" w Zebrzydowicach.
Od 2002 roku do sierpnia 2005 zespołem kierował pan Leszek Czarnecki. W tym czasie zespół dwukrotnie odniósł sukces na Międzynarodowym Przeglądzie Folklorystycznym "Złoty Kłos" zdobywając w 2004 roku II miejsce, a w roku 2005 miejsce III. Wpisany został do ogólnopolskiego rejestru "Ochrona dziedzictwa kultury ludowej - dokumentacja, archiwizacja i upowszechnianie", nagrywając płytę z utworami w swoim wykonaniu. Również w 2005 roku brał udział w XXXVIII Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej.
Zespól ma na swoim koncie trzykrotny udział w Rejonowym Przeglądzie Folklorystycznym w Bobrownikach, dwukrotny udział w Koziegłowskich Spotkaniach z Folklorem. Koncertował w Muzeum w Tarnowskich Górach, na dożynkach powiatowych organizowanych przez Starostwo tarnogórskie w Świerklańcu i przez Starostwo będzińskie w Nowej Wsi, na Dniach Seniora w Tarnowskich Górach i wielu innych miejscach. Od października 2005 roku do kwietnia 2008 r. z zespołem pracował pan Tomasz Paszewski.
11 lipca 2009r.instruktor Ludowego Zespołu Śpiewaczego"Pyrzowianki" - pan Szymon Piguła zdobył indywidualne wyróżnienie dla akordeonisty na 42 Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych BRENNA 2009.
26 czerwca 2010 r. Zespół Śpiewaczy Pyrzowianki obchodził Jubileusz 10 lecia działalności.    

Ludowy Zespół Śpiewaczy "Zendkowianki"
Ludowy Zespól Śpiewaczy „Zendkowianki” został założony w 1983 roku również na bazie członkin Kola Gospodyń Wiejskich. Instruktorem zespołu była pani Henryka Hyla. Po kilkumiesięcznej wytężonej pracy po raz pierwszy zespól wziął udział w Przeglądzie Folklorystycznym w Pszczynie. Poza tym występował na dożynkach gminnych, imprezach pierwszomajowych i innych. W 1987 roku działalność zespołu została zawieszona.
Rok 2001 był rokiem, w którym reaktywowany został Ludowy Zespól Śpiewaczy „Zendkowianki”. Członkinie zespołu zmobilizowały się i bardzo szybko, bo zaledwie w ciągu tygodnia pod kierunkiem pani Henryki Hyla przygotowały się do koncertu na uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Corocznie biorą udział w Międzynarodowym Przeglądzie Folklorystycznym „Zloty Kłos” w Zebrzydowicach (w 2002 roku zdobył wyróżnienie), Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, w Dniach Otwartych Drzwi Rolnictwa w Mikołowie, w Festiwalu „Jesień zaczyna się mimozami”, w Przeglądzie Amatorskich Zespołów Ludowych w Brennej. Zespól brał udział także w Rejonowym Przeglądzie Folklorystycznym w Bobrownikach. Uswiętnia swoimi występami wszystkie uroczystości gminne i kościelne.

Zespół Śpiewaczy "Weteran"
W połowie maja 2011 roku utworzony został Zespół Śpiewaczy "Weteran". Skład zespołu tworzą członkowie Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego Gminy Ożarowice. Weteran swój pierwszy publiczny występ miał na Przeglądzie Pieśni Żołnierskiej organizowanym w ramach projektu "Promocja kultury regionalnej poprzez organizację przeglądu zespołów mażoretkowych, orkiestr i pieśni żołnierskiej na terenie Gminy Ożarowice w dniu 27 sierpnia 2011 r. gdzie został bardzo ciepło przyjęty.

Chór "Niezdareczka"

Chór „Niezdareczka” powstał 3 listopada 1997 roku, a nazwę przyjął od nazwy swej miejscowości – Niezdara. Najpierw była zespołem śpiewaczym, a od 2000 roku jest chórem mieszanym śpiewającym w czterogłosie. Pierwszy publiczny występ zespołu miał miejsce w czasie Świąt Bożego Narodzenia w 1997 roku w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Tąpkowicach. Kolędy w wykonaniu zespołu spodobały się uczestnikom świątecznej mszy św. Od tego czasu „Niezdareczka” bardzo często uświetnia uroczyste msze św. i to nie tylko w swoim parafialnym kościele.połowie maja 2011 roku utworzony został Zespół Śpiewaczy "Weteran". Skład zespołu tworzą członkowie Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego Gminy Ożarowice. Weteran swój pierwszy publiczny występ miał na Przeglądzie Pieśni Żołnierskiej organizowanym w ramach projektu "Promocja kultury regionalnej poprzez organizację przeglądu zespołów mażoretkowych, orkiestr i pieśni żołnierskiej na terenie Gminy Ożarowice w dniu 27 sierpnia 2011 r. gdzie został bardzo ciepło przyjęty.

Kabaret "Bez Chłopa"

Zespół teatralno-kabaretowy "Bez chłopa" z Tąpkowic działa od 2003 roku. W swoim repertuarze ma bardzo ciekawy obyczaj "Chodzenie z niedźwiedziem". Jest to barwny korowód, który odwiedza wszystkich mieszkańców w ich domach w tłusty czwartek. Uczestnicy korowodu ubrani są w piękne kostiumy, dobrane z dużą starannością dla postaci korowodu, mają opracowane trafne przyśpiewki i oracje, którymi bawią odwiedzanych mieszkańców. Odwiedzają wszystkie instytucje i zakłady znajdujące się w Tąpkowicach. Wszędzie są bardzo serdecznie przyjmowani, i wszędzie ich odwiedziny zamieniały się w ekspresyjny spektakl teatralny.

Kapela "Sami Swoi"

Kapela Ludowa pod nazwa „Sami Swoi” powstała w październiku 2006r. przy BiOK w Tąpkowicach. Kapela uświetnia swoimi występami uroczystości gminne, soleckie. Bierze udział w licznych koncertach w regionie.

Zespół "Bratki"

Zespół „Bratki” to zespół składający się w większości z dziewczynek w wieku od 10 do 12 lat, również o charakterze taneczno-wokalnym. Począwszy od 2003 roku corocznie bierze udział w Powiatowym Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tańca Nowoczesnego „Arabeska” w Centrum Kultury „Karolinka” w Radzionkowie. Występował także w Wojewódzkim Przeglądzie Tańca w Bytomiu-Miechowicach, na Międzygminnym Przeglądzie Zespołów Tanecznych w Bobrownikach. Bierze udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek, Festiwalu Hitów „Spoko Muza” w Tarnowskich Górach, Gminnym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Tąpkowicach, w Kolędowym wieczorze przy świecach, a także w uroczystościach szkolnych i gminnych.